سبد خرید 0 تومان
بخاری کارگاهی گازوئیلی و نفتی چه کاربردی دارد؟

بخاری کارگاهی گازوئیلی و نفتی چه کاربردی دارد؟

1400/12/04 |
یکی از بهترین سیستم‌های گرمایشی برای تامین گرما در محیط‌های کارگاهی در فصول سرد سال، استفاده از بخاری کارگاهی است. سوخت این نوع بخاری‌ها از گاز، گازوئیل و نفت تامین می‌شود. بخاری‌های کارگاهی با راندمان بسیار بالا، در کوتاه‌ترین زمان ممکن محیط را گرم می‌کنند.
 
بخاری‌های کارگاهی در گلخانه‌ها، مرغداری‌ها، ساختمان‌های در حال ساخت، مناطق روستایی و صنعتی و دور افتاده که دسترسی گاز در آن جا وجود ندارد، مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 
یکی از مهمترین ویژگی‌های بخاری‌های کارگاهی، استفاده از  چند سوخت متفاوت است. این ویژگی باعث می‌شود که خریدار بر اساس منابع سوخت در دسترس نوع بخاری خود را انتخاب کنند. این بخاری‌ها بهترین و با کیفیت‌ترین میزان گرما را به محیط هدیه می‌دهند. 
 
این بخاری‌ها دارای مشعل‌هایی می‌باشند که به دلیل طراحی استاندارد مشعل‌ها، تمامی سوخت را به بهترین نحو به گرما تبدیل می‌کنند. این مسئله باعث بهینه سازی در مصرف سوخت می‌شود.
 

انواع بخاری کارگاهی

 
بخاری‌های کارگاهی دارای انواع متفاوتی هستند که می‌توان آنها را به بخاری‌های گازی، نفتی و گازوئیلی دسته‌بندی کرد.
 

بخاری کارگاهی گازی

 
از آنجایی که تقریباً در بیشتر نقاط کشور  افراد دسترسی به سوخت گاز شهری دارند، برای سوخت بخاری‌های کارگاهی در این نقاط می‌توان از گاز شهری استفاده کرد. استفاده از سوخت گاز شهری مقرون به صرفه  است زیرا فراوانی و ارزان بودن این سوخت، کاهش هزینه‌ها را در پی دارد. 
 
بخاری کارگاهی گازی
 

بخاری کارگاهی گازوئیلی

 
سوخت این نوع از بخاری‌ها از  گازوئیل است. این دستگاه دارای باک مخزن سوخت است. مخزن این بخاری‌ها حدود ۲۸ لیتر سوخت می‌گیرد. بعضی از مدل‌های این دستگاه دوگانه سوز است. یعنی هم با سوخت گازوئیل و هم با نفت کار می‌کند. این بخاری‌ها در مدت زمان کم، گرمای قابل توجهی را وارد محیط می‌کند.
 
بخاری کارگاهی گازوئیلی
 

بخاری کارگاهی نفتی

 
بخاری نفتی کارگاهی از قدیمی‌ترین وسایل گرمایی است  که در کارگاه‌ها، مساجد،  مرغداری‌ها و کارخانجات مورد استفاده قرار می‌گیرد. بخاری‌های نفتی و گازوئیلی تقریباً به یک شکل ساخته  می‌شوند. نفت، یک سوخت پرکاربرد در ایران است که دسترسی به آن راحت است. از بخاری کارگاهی نفتی در جاهای استفاده می‌شود که  سوخت گاز در دسترس نیست.
 
بخاری کارگاهی نفتی
 

بخاری کارگاهی نفتی فن دار

 
از بخاری‌های نفتی فن‌دار برای محیط‌های خیلی بزرگ استفاده می‌شود. فن بخاری نفتی در افزایش بازدهی گرمایی بخاری کارگاهی و صنعتی نقش مهمی دارد. 
 
بخاری کارگاهی نفتی فن دار
 

بخاری کارگاهی نفتی بدون فن 

 
از بخاری کارگاهی بدون فن برای محیط‌های کوچک استفاده می‌شود. در نصب بخاری‌ها کارگاهی بدون فن حتما باید از  دودکش استفاده شود. راندمان کاری در بخاری‌های کارگاهی بدون فن نسبت به بخاری‌های کارگاهی فن‌دار پایین‌تر است. 
 
بخاری کارگاهی نفتی بدون فن
 

مشعل بخاری کارگاهی

 
بخاری کارگاهی مجهز به مشعل می‌باشد. بعد از روشن شدن مشعل بخاری شروع به کار کردن می‌نماید. مشعل از جمله قطعات بسیار مهمی است که  باید از کیفیت مطلوبی برخوردار باشد. یک مشعل با کیفیت باعث می‌شود تا بخش قابل توجهی از سوخت بخاری  به گرما تبدیل شود. این مساله باعث بهینه سازی  در مصرف انرژی می‌شود. 
 

مشعل بخاری کارگاهی

 

مشعل از جمله قطعاتی است که در بازار خرید و فروش می‌شود. در صورتی که مشعل بخاری کارگاهی‌تان دچار مشکل شود، بهتر است آن را  از کارخانه  بخرید. مشعل‌هایی که در بازار خرید و فروش می‌شوند ممکن است از کیفیت لازم برخوردار نباشند و سریع پوسیده شوند.

بدنه بخاری کارگاهی

 
بدنه  بخاری کارگاهی باید  از فلزات بسیار محکم ساخته شده باشد و ضد ضربه و ضد زنگ باشد. خصوصا در شهرهای شمالی که رطوبت هوا بسیار بالاست، دچار زنگ زدگی و خوردگی نشوند. بنابراین یکی از عوامل مهمی که در خرید بخاری کارگاهی باید مورد بررسی قرار گیرد این است که در جنس بدنه از گالوانیزه و رنگ کوره‌ای و استیل استفاده شده باشد زیرا این نوع فلزات در برابر حرارت مقاومت بسیار بالایی دارند و دچار زنگ زدگی و پوسیدگی نمی‌شوند.
 

 توجه به نوع برند و گارانتی بخاری‌های کارگاهی 

 
انتخاب برند مناسب در خرید بخاری کارگاهی باعث می‌شود که هزینه کمتری در طول مدت استفاده از بخاری کارگاهی به مصرف‌کننده تحمیل شود. استفاده از محصولات با کیفیت و دارای گارانتی معتبر و خدمات پس از فروش باعث رضایت مشتریان می‌شود. در موقع خرید به گارانتی و خدمات پس از فروش این دستگاه توجه نمایید زیرا در صورت خرید بخاری های خارجی به علت نبود لوازم بخاری کارگاهی در موقع خرابی این بخاری‌ها دچار مشکل خواهید شد. بیشتر مدل‌های بخاری کارگاهی ایرانی دارای گارانتی به مدت یک تا دو سال و خدمات پس از فروش به مدت ده سال هستند.
 

مشکلات بخاری‌های دسته دوم کارگاهی

 
ممکن است به این نکته فکر کنید که بخاری دست دوم کارگاهی بخرید. حتما قبل از خرید به این نکته نیز توجه کنید که بدنه بخاری‌های کارگاهی دست دوم ممکن است بر اثر گرما و استفاده زیاد دچار پوسیدگی شده باشند و قابل دیدن نباشند. بنابراین آن بازدهی گرمایی مقدار لازم را نخواهند داشت.
 

استفاده از  بخاری کارگاهی چه مزایایی دارد؟

 
عدم دسترسی به گاز شهری در برخی از مناطق استفاده از این بخاری‌ها را بیشتر کرده و بخاری‌های کارگاهی فن‌دار به خاطر توان گرمایشی و بازدهی بالای گرما باعث صرفه‌جویی در مصرف سوخت می‌شوند. خصوصا استفاده از بخاری‌های فن‌دار نسبت به بخاری‌های دیگر تغییر محسوسی هزینه‌ها می‌دهد و باعث کاهش هزینه‌ها می‌شوند.
 
بخاری‌های کارگاهی امکان گرمایش به صورت موضعی را فراهم می‌کند. در این بخاری‌ها امکان گرمایش دور تا دور محصول در حالت ۳۶۰ درجه توزیع می‌گردد.
 
استفاده از تکنولوژی‌های مدرن در ساخت این بخاری‌های کارگاهی باعث شده است تا  این بخاری‌ها با راندمان بسیار بالایی محیط را گرم کنند. قطعات استفاده شده در تولید بخاری‌های کارگاهی بر اساس استانداردهای اروپایی ساخته شده است. این بخاری‌ها به اسم کوره هوای گرم معروف‌اند. یکی از ویژگی‌های مهم این بخاری‌های کارگاهی قدرت گرمایش بالا می‌باشد.
 

قیمت بخاری کارگاهی چقدر است؟

 
قیمت انواع بخاری‌های کارگاهی به عوامل متعددی از جمله نوع و مدل بخاری کارگاهی، بخاری کارگاهی  فن‌دار ، بخاری کارگاهی بدون فن، بخاری کارگاهی بدون دودکش، بخاری کارگاهی دودکش‌دار،  بخاری کارگاهی نو  و یا دست دوم بستگی دارد. همچنین کیفیت قطعات ساخته شده و نوع شرکت سازنده نیز عامل مهمی هستند. بدیهی است هر چقدر خواهان محصول با کیفیت‌تری باشید، قیمت بیشتری باید بپردازید.
 

بخاری کارگاهی با دودکش

 
در قسمت بالایی این نوع بخاری‌های کارگاهی از دودکش  استفاده شده است. در بعضی از مدل‌ها دودکش از بغل دستگاه نیز وجود دارد. برای اینکه دی اکسید کربن حاصل از سوختن به محیط انتقال داده نشود، استفاده از بخاری‌های دودکش‌دار توصیه می‌شود.
 

بخاری‌های بدون دودکش 

بخاری‌های بدون دودکش

این نوع بخاری‌ها بازدهی بسیار بالاتری از نوع دودکش‌دار دارند. از این نوع بخاری‌ها در مکان‌های بزرگ استفاده می‌شود. در نصب بخاری‌های بدون دودکش حتما باید به نکات ایمنی توجه شود  زیرا سوخت حاصل از بخاری  وارد محیط می‌شود. در استفاده از بخاری‌های بدون دودکش، محیط  باید دارای تهویه مناسب باشد تا مواد سمی حاصل از سوخت بخاری باعث آسیب به افراد نشود. 
 

متراژ مورد استفاده بخاری‌های کارگاهی

 
انتخاب این بخاری باید بر اساس متراژ صورت گیرد یعنی هر چقدر متراژ بزرگتر باشد به بخاری بزرگتری نیاز است. بخاری‌های کارگاهی برای گرمایش موضعی در فضای به متراژ ۵۰۰ تا ۹۵۰ متر گرمایش ایجاد می‌نمایند.
 
بخاری‌های در محیط‌هایی که تهویه کافی ندارد، نباید مورد استفاده قرار گیرد. بخاری‌های کارگاهی مجهز به کاربراتور و شیر برقی است که باعث ایمنی بیشتر در این دستگاه‌ها می‌شوند. این بخاری‌ها نسبت به بخاری‌های کارگاهی نفتی قدیمی ایمن‌تر هستند و در تولید آنها از قطعاتی استفاده شده که آسیب کمتری به محیط زیست وارد می‌کنند. 
 
 

دسته بندی مطالب

میتونم راهنماییتون کنم؟